top of page

Kodaň s morskou vílou


Tesne pred Koronou sa môj manžel rozhodol, že ma pozve na výlet, mohla som si vybrať kam by sme išli. Samozrejme, som si vybrala malú morskú vílu v Kodani. Dva týždne som strávila plánovaním nášho výletu (ja vždy všetko plánujem do posledných detailov a moja lepšia polovička rada improvizuje).

Tak som sa na chvíľku vzdala chvosta a mohli sme vyraziť, a musim povedať, že to naozaj stálo za to!Verím, že každý fanúšik morských víl by mal apoň raz zažiť magickú atmosféru rodiska malej morskej víly, Kodane.


Národné múzeum v Kodani

Existuje legenda, že v múzeu je vystavené telo morskej víly. Nám sa nepodarilo ho nájsť. Aj keď tam možno nieje, užívala som si pocit, ktorý som mala, vždy keď sme išli za roh.

Haraldskaer mermaid, ako ju v Dánsku volajú, je telo morskej víly, ktorú našiel farmár pri obrábaní svojho pola. Čo je na tom pravdy, už nechám na vašom usúdení.
Múzeum sme si aj tak veľmi užili, bolo obrovské a plné nevšedných a zaujímavích vecí. Najviac nás očarila asi expozícia Vikingov, kotrá je asi najdetailnejšia a najvačšia akú sme kedy videli.

Malá Morská Víla

Malá Morská Víla v Kodani

Najznámejšia atrakcia v Kodani je, samozrejme, socha malej morskej víly. Aj keď tam je vedšinou vela ľudí, vždy sa ňou dá pokochať. Ako milovník Malej morskej víly od Hansa Christiana Andersena, bol tento pohľad pre mňa skutočne zázračný.


Socha bola vytvorená Edvardom Eriksenom, a znázorňuje morskú vílu premieňajúcu sa na človeka. Socha bola odhalená 23. augusta 1913, a odvtedy bola niekoľko krát zničená vandalmi.

Morská panna v Kodani

Ak prehľadáte mesto poriadne, možno nájdete aj iné sochy morských víl. Táto bola len niekoľko metrov od nášho hotela pred Royal Library.

Akvárium v Kodani

Toto miesto ma naozaj očarilo. Je to najvačšie akvárium v severnej Európe, a zaujme už na prvý pohľad svojou architektúrou. Akvárium pripomína obrovský vodný vír.Ale najúžasnejšia bola aj tak, obrovská, 4 miliony litrová nádrž s niekoľkými žralokmi a rajami.Čo je magickejšie, z času na čas je v tomto akváriu show od užasnej: Havfruen Karin. Takže samozrejme som sem musela ísť, a poriadne si ju vychutnať.Do akvária sme sa rozhodli ísť pešo. Aj keď bola zima, prechádzku sme si užili, po ceste sme našli Amager pláž (v lete sa tu dá aj kúpať), takže sme sa nadýchali slaného vzduchu a prešli sme sa aj cez nádherný prístav plný lodiek.
Táto útulná kaviareň sa nachádza hneď vedľa akvária.

A majú vnej asi najlepšie raňajky aké som kedy mala. Bohužial som ich nevládala dojesť celé, ale dodnes na ne spomínam.Tivoli Gardens v Kodani

Druhý najstarší zábavný park na svete, dokonca sa ním inšpiroval aj samotný Disneyland. Je tu vela dobrých miest na fotky a samozrejme vela užasných kolotočov.

V lete si môžete posedieť na pirátskej lodi plávajúcej na jazere PIRATERIET. My sme nemali to štastie keďže sme tam boli vo februári, ale loď bola stále nádherná.


Ak sa poriadne poobezeráte, možno na jazere nájdete aj sochu morskej víly.

Tivoli Gardens v Kodani


Havfruen Restauracia v kodani

Havfruen po dánsky znamená morská víla, a táto reštaurácia je presne taká. Od trojzubca na dverách, až po obrovskú drevenú sochu and barom, atmosféru môžete cítit všade. Jedlo nebolo až také úžasné ale atmosféra stála za to.
Nyanhaven

Nyanhaven v Kodani

Najkrajšia časť celej Kodane je tento starý prístav s ferbnými domčekmi a lodami. Musela som sa sem vrátiť niekoľko krát, keďže toto miesto si ma zamilovalo a už ma nepustilo.

Nyanhaven v Kodani


Fantasy obchodíky roztrusené po Kodani. Games, Comics, LARP, Manga, filmy... ak vás čokolvek z tohto zaujíma, jednoznačne odporúčam obchody preskúmať. My sme boli asi v každom a vždy sme si niečo našli.

Kodaň má nádhernú botanickú záhradu, ktorej najvačšou pýchou je tento obrovský sklenník (palmový dom), postavený v rokoch 1872-74. Je plný rôznych raslín, kvietkov, a lete aj motýľov.


Vstup do botanickej záhrady je zadarmo, ale do sklenníka (palmového domu) sa už platí. (viac dole v mapke)Má niekto chuť na čaj? A.C. Perchs Thehandel je malá predajňa čaju otvorená v roku 1835. Obchodík je do dnešného dňa veľmi tradičný a to mu naozaj pridáva na hodnote.

Hneď vedľa obchodu na 1. poschodí sa nachádza malá čajovnička, tiež veľmi pekne historicky zariadená, kde vám naservírujú čaj ako sa patrí.
Matcha Bar


Milujem Matchu takže toto miesto bolo ako stvorené pre mňa. Majú veľmi farebné menu a na farbenie používajú spirulina a matchu. Takže, sme si užili zdravé, chutné a naozaj krásne jedlo.

Bohužial, počas korony sa táto reštaurácia zatvorila, a ja s k nej už neviem dopátrať.Tento malý obchodík je v centre ale aj na letisku. Majú nádherne plechové nádobky, v ktorých je samozrejme skvelý čaj. Kúpila som si ich “Mermaid tea”, čo je zelený čaj s riasou. Voní ale aj chutí úžasne. Už len tento čaj je dokonalý suvenír pre akú kolvek morskú vílu.

V kodani môžete kde tu nájsť suveníry s tematikou morských víl. Bohužial, toto je jedna z tých drahších destinácii. Takže sa treba pripraviť, že za zážitky (a jedlo) si trošku priplatíte.Nakoniec vam prikladám aj mapku, kde sú všetky miesta zaznačené.


104 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page