Svetový deň oceánov, ktorý si každoročne pripomíname 8. júna, je celosvetové podujatie venované zvyšovaniu povedomia o význame našich oceánov a podpore ich udržateľnosti. V tomto blogovom príspevku sa budeme venovať histórii Svetového dňa oceánov, skúmať jeho význam a diskutovať o spôsoboch, ktorými môžeme v tento výnimočný deň prispieť k zdraviu našich oceánov.
História
Svetový deň oceánov bol oficiálne uznaný Organizáciou Spojených národov v roku 2008, ale jeho začiatky siahajú až do roku 1992, keď sa v brazílskom Riu de Janeiro konal Summit Zeme. Počas neho bola navrhnutá idea tohto dňa. Po viac ako desaťročí úsilia rôznych organizácií, vlád a jednotlivcov bol nakoniec 8. jún vyhlásený za Svetový deň oceánov a odvtedy sa oslavuje na celom svete.
Význam
Naše oceány pokrývajú približne 70 % zemského povrchu a sú životným prostredím pre obrovské množstvo morských živočíchov. Sú nielen zdrojom obdivuhodnej krásy, ale zohrávajú aj dôležitú úlohu pri regulácii klímy, produkcii kyslíka a podpore biodiverzity. Okrem toho sú oceány zdrojom obživy pre milióny ľudí, pretože slúžia ako kľúčový zdroj potravy, obživy a dopravy.
Oceány ale dnes čelia mnohým problémom vrátane znečistenia plastmi, nadmerného rybolovu, ničenia citlivých ekosystémov a vplyvov zmeny klímy. Svetový deň oceánov pripomína obrovskú potrebu chrániť a zachovať tieto vzácne ekosystémy pre budúce generácie.
Ako môžeme pomôcť našim oceánom?
Znížme množstvo plastového odpadu
Znečistenie plastovým odpadom predstavuje pre morský život významnú hrozbu. Svoju plastovú stopu môžeme minimalizovať aj tým, že sa rozhodneme pre opakovane použiteľné tašky, fľaše a príbory a odmietneme plasty na jedno použitie. Spolupracujem s niekoľkými spoločnostami ako napríklad s 4Ocean alebo MermaidStraw. TU nájdete aj zľavové kódy na produkty.
Väčšina plastov v našich vodných tokoch, na konci svojej ceste končí v mori. Zúčastnime sa na čistení miestnych pláží a pobreží, aby ste zabránili vnikaniu plastov do oceánov.
Podporujme udržateľný rybolov
Nadmerný rybolov vyčerpáva populácie rýb a narúša morské ekosystémy. Vyberajte si morské plody z udržateľných zdrojov, hľadajte certifikáty, ako je MSC (Marine Stewardship Council), a podporujte miestnych rybárov, ktorí uplatňujú zodpovedné metódy rybolovu.
Minimalizjme používanie chemikálií
Chemikálie z čistiacich prostriedkov, šampónov, hnojív a pesticídov sa môžu dostať do oceánov prostredníctvom splavovania. Používajme ekologické čistiace prostriedky, prírodné šampóny a vyhýbajme sa nadmernému používaniu chemikálií v záhrade.
Šetrime vodou
Šetrenie vodou v každodennom živote znižuje zaťaženie sladkovodných zdrojov, ktoré sa nakoniec dostanú do oceánov.
Vzdelávajme sa a propagujme
Šírme povedomie o ochrane oceánov zdieľaním informácií, zapájaním sa do rozhovorov a využívaním platforiem sociálnych médií. Podporujme organizácie a iniciatívy zamerané na ochranu oceánov.
Prečítajte si článok aj o tom ako Aj ty vieš pomôcť oceánom, a áno aj zo Slovenska
Svetový deň oceánov je významnou príležitosťou zamyslieť sa nad významom našich oceánov a podniknúť kroky na ich ochranu. Pochopením histórie a významu tohto dňa a zavedením jednoduchých, ale účinných opatrení môžeme prispieť k ochrane a obnove našich oceánov. Uctime si minulosť, chráňme prítomnosť a zabezpečme udržateľnú budúcnosť našich oceánov. Spoločne máme silu dosiahnuť pozitívne zmeny. Krásny Svetový deň oceánov! 🌊💙
Kommentare