23. júl je Svetovým dňom veľrýb a delfínov, ktorý upozorňuje na problémy týchto morských živočíchov. Dnes sa ponoríme hlboko do sveta týchto nádherných morských tvorov a pozrieme sa na to, prečo je tento deň taký dôležitý.
Prečo sú veľryby a delfíny dôležité?
Veľryby a delfíny nie sú len fascinujúce na pozorovanie; zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravia našich oceánov a v boji proti klimatickým zmenám.
Oceány sú najväčším úložiskom uhlíka na svete a veľryby k tomuto procesu významne prispievajú. Ich pohyb vo vode pomáha cirkulovať živiny, ktoré podporujú rast fytoplanktónu. Tieto drobné organizmy sú zodpovedné za absorbovanie značného množstva svetového oxidu uhličitého a produkciu kyslíka.
Hrozby
Tieto neuveriteľné tvory však čelia mnohým hrozbám.
Veľryby a delfíny sú ohrozené ničením biotopov, zmenou klímy, znečistením a komerčným lovom veľrýb.
Hluk z lodí a priemyselných činností narúša ich komunikáciu a navigáciu. často sa potom stáva, že tieto tvory nabúrajú do lodí a prichádzajú o život.
Ďalším závažným problémom je znečistenie plastmi, ktoré často vedie k ich prehltnutiu alebo zamotaniu. Odhaduje sa, že ročne je zabitých až 100 000 podmorských tvorov práve kôli plastom.
Klimatické zmeny ako napríklad zohrievanie vody ovplyvňujú ich zdroje potravy a migračné modely, čo čoraz viac sťažuje ich prežitie.
Rybolov je veľmi nepríjemný druh hrozby.
Bycatch - rybári niekedy ulovia a vyhodia zvieratá, ktoré nechcú, nemôžu predať alebo si ich nesmú nechať.
Island, Nórsko and Japonsko sú jediné krajiny, ktoré lovia Veľryby dodnes.
Zoberme si napríklad Faroeske ostrovy kde sú pilot whales lovené pre šport - argument je že veľryby lovia už stáročia a ich mäso a tuk sú neoddeliteľnou súčasťou miestnej stravy. Bohužiaľ, zo 100viek ulovených tvorov je veľmi malé percento skonzumované a zvyšok hádžu naspať do mora. Veľryby sú lovené nahnaním do malej zátoky a potom podrezávaním, pred očami ostatných.
*Žiadny obrázok nie je vhodný preto ak by ste to chceli vidieť, vygooglite si to*
Aquariums a Dolphin Shows
Ak ste už niekedy boli na Show s delfímni a kosatkami, určite ste si všeimli v akých podmienkach musia tieto tvory vystupovať. Delfíny a veľryby preplávajú v prírode tisícky kilometrov, no v akváriach sú zavreté v malých bazénoch a nútené robiť triky pre trochu jedla.
Čo teda môžeme urobiť, aby sme pomohli?
Po prvé, môžeme podporovať organizácie, ktoré sa venujú ochrane veľrýb a delfínov. K niektorým významným patria napr:
boj s nelegálnym rybolovom priamo na vodách
podpora zdielaním informácii a kúpou merchu
sústredujú sa aj na delfíny a kosatky v nádržiach
podpora - donácie, alebo adopcia delfína, kosatky, veľryby
akvtivisti z celého sveta, sústredia sa na výskum života jedincov a možnú pomoc
Uhlíková Stopa
Ďalším spôsobom, ako prispieť k zmene, je znížiť svoju uhlíkovú stopu. Jednoduché opatrenia, ako napríklad používanie menšieho množstva plastov, podpora udržateľného získavania morských plodov a zníženie spotreby energie, môžu mať významný vplyv.
Ak vás táto téma zaujala a chceli by ste sa dozvedieť viac odporúčam tieto dokumentárne filmy, ale určite ich nájdete aj oveľa viac:
Nezabudnime, že každý malý čin sa počíta.
Comentarios