top of page

Bezpečnosť plávania v plutve

Tak už máte plutvu, a neviete čo teraz? Nebojte, spísala som zoznam všetkých dôležitých vecí ktoré treba mať na pamäti.

Mermaiding je len tak bezpečný ako si ho spravíme bezpečným my. Tento zoznam je pre pre všetky morské víly a rodičov detí ktoré mermaiding skúšajú.Bezpečnosť pri mermaidingu pre morské pannyPlavecké schopnosti

Prvé a najdôležitejšie je, ešte pred snahou plávať v chvoste ohodnotiť svoje schopnosti (alebo schopnosti svojho dieťaťa) vo vode. Neveriť si vo vode a mať zrazu nohy spojené dokopy môže byť veľmi nepríjemný zážitok. Preto sa uistite, že svoje plavecké schopnosti hodnotíte realisticky.


Niektoré dôležité schopnosti sú napríklad: schopnosť plávať bez akýchkoľvek pomôcok (rukávniky, koleso, vesta...), šliapať vodu min. 1 minútu, plávať pomocou delfínieho kopu, plávať na povrchu vody, ponárať sa a držanie dychu.


Na začiatok plávajte len s monoplutvou

Niekedy sa stane, že človek sa zľakne a z prvého pokusu vycúva. Lepšie je ponárať sa do mermaidingu postupne. Až, keď sa cítite komfortne pri plávaní v monoplutve pridajte kostým.


Nikdy neplávajte sami a nenechávajte svoje deti bez dozoru

Toto je veľmi dôležité, nielen morské panny ale aj potápači a freediveri nikdy nie sú vo vode sami. Voda je síce ukľudňujúca ale je aj veľmi nebezpečná a aj malý moment nepozornosti môže spôsobiť problémy. Vždy pristupujte k vode ako k nebezpečnému elementu.

Ak vaše dieťa robí mermaiding, NIKDY z neho nespúšťajte oči.


Plutvy nie sú hračky, ale športové vybavenie

Berte plutvy ako športové vybavenie a nie hračky. Nerobte nič čo nieje odporúčané, nerobte vtipy...

Nedávno sa stala situácia, kde sa dievčatko skoro utopilo v detskom bazéniku, lebo v čase nepozornosti rodiča, si vložila obe ruky do svojho chvosta a nemohla sa postaviť a nadýchnuť. Článok tu.

O mesiac neskôr spravila jedna tiktokerka video kde si zo srandy tiež pchala ruky do chvosta. Tento vtip bol videný veľa, veľa deťmi a už len v zdielaní tohto videa vzniká nebezpečie (toto video nezdielam, lebo s ním nesúhlasím a nechcem daného tiktokera podporovať, ak chcete ľahko si ho ale viete nájsť - Celinaspookyboo)

Nikdy nekombinujte chvosty s plaveckými pomôckami (rukávniky, kolesá, vesty...)

Rukávniky vesty a kolesá sú veľmi nebezpečné v kombinácii s chvostami. (Nafukovačky sú v poriadku). Pri nosení týchto pomôcok sa môžete prevrátiť, zaseknúť pod vodou a utopiť. Nikdy tieto pomôcky nepoužívajte, keď máte na sebe chvost. Ak vaše dieťa nie je vo vode konfortné bez nich, nekupujte mu chvost.


Chvost si vždy obliekajte, čo najbližšie k vode a vyzliekajte v plytkej vode

predtým, ako sa budete pokúšať vyliezť a ublížite si.

Nikdy neplávajte v kostýme bez monoplutvy

Pohyb v chvoste bez monoplutvy je takmer nemožný a je veľká šanca utopenia keďže látka vás obmotá a bude vás ťahať ku dnu.


Na otvorenej vode majte vždy so sebou flotačné zariadenie (nafukovačka), v bazéne sa ujistite, že sa viete jednoducho postaviť.

V bazéne sa jednoducho môžete postaviť alebo sa zachytiť o stenu, na otvorenej vode to, ale možné nieje (jazerá, more...). Vždy majte so sebou aspoň nafukovačku. Ak vaše dieta mermaiduje v otvorenej vode budte konštantne pri nich s nafukovačkou pripravenou. Neodporúčam deťom mermaidovať na otvorenej vode, kým niesu spôsobilí v mermaidingu.


Tak a to je všetko. Želam vám veľa zábavy morské panny.104 views0 comments

Comments


bottom of page