top of page

Rab + skrytý klenot Chorvátska

Práve som sa vrátila z mojej Mer-dovolenky na ostrove Rab, v Chorvátsku.

Prvé dva dni som strávila robením si Mermaid kurzov a zvyšok času som skúmala tento krásny ostrov a jeho okolité tajomstvá.

Rozhodla som sa napísať o pár najlepších miestach pre morské víly, ktoré som tu objavila.

Na konci je interaktívna mapka.


Ostrov Rab sa nachádza medzi ostrovmi Krk a Pag. Prvé spomenutie tohto Ostrova sa nachádza v Gréckom Periplus of Pseudo-Scylax v roku 360 BC pod menom Arba. V siedmom storočí sa ostrov prvý krát pomenoval Rab, bolo to až keď sa na ňom začali usádzať Slovania. Počas druhej svetovej vojny bol na ostrove vytvorený koncentračný tábor na území dnešného Kamporu. Tento ostrov má naozaj bohatú históriu, ale poďme naspäť do prítomnosti.


Na Rab sa dostanete jednoducho, trajektom.


Toto potápačské centrum sa nachádza na severe ostrova, hneď pri mori. Keďže, je v kľudnej a plytkej zátoke s teplou vodou, je to skvelé miesto pre začiatočnícke kurzy. Pre pokročilých potápačov majú možnosť prepavy v člnoch viac menej po celom ostrove. Z vlastnej skúsenosti viem, že najlepšie miesta pod hladinou majú v malíčku.


Čo je ešte lepšie, majú aj mermaid kurzy. Kurz SSI MERMAID (2 ponory) , ktorý je vhodný aj pre deti, prebieha v zátoke a je to kopec srandy. Okrem správneho plávania v chvoste a techniky správneho ponoru je možnosť naučiť sa aj základy prvej pomoci vo vode (ťahanie osoby po povrchu vody).


V kurze SSI MERMAID OCEAN (2 ponory), ktorý je viac pokročilý a odohráva sa na otvorenom mori a pláve sa do hĺbky 5 metrov, učia zase ponory do hĺbky a vyťahovanie nevládnych osôb až z 3 metrov pod vodou.


Ja som si prešla oboma kurzami a oba boli veľká zábava. Veľa som sa toho za tie dva dni naučila (hlavne prvú pomoc, ktorá sa mi teda zíde).

Maddy bola úžasná a ja sa už neviem dočkať, keď sem budúci rok prídem na SSI Free Diving Kurz.

Pudarica Beach


Pudarica pláž, ktorá je na juhu ostrova, je naozaj klenot. Sú to drobné pláže s jemným štrkom roztrúsené medzi skalami najzaujímavejších tvarov.


Ak si chcete chytiť dobré miesto, odporúčam vyraziť skoro, my sme prišli o 9 a už sme si nemali kam ľahnúť. Najkrajšie miesta sú naľavo od baru a potom úplne napravo.

Popri tomto pobreží je veľa ďalších podobných pláží, ale treba hľadať.


Fotka je z Google, keďže tam bolo toľko ľudí nechcela som fotiť.

GooglePláž Sveti Ivan

Toto je asi najkrajší výhľad na celom Rabe. Táto pláž sa nachádza priamo za starým mestom, takže sa počas plávania môžete kochať naozaj nádherným výhľadom.


Profesionálna morská panna Perla Mareena na pláži pri východe slnka

Ja som tu chcela fotky a keďže táto pláž je tiež cez deň plná, budili sme sa na šiestu, ale musím povedať, ten východ slnka stál za to.


Tieto fotky vznikli na moje narodeniny a myslím si, že to sú zatiaľ najmagickejšie fotky aké mám.

Ale nie všetko bolo tak ružové ako tá obloha. Počas fotenia som stratila môj najobľúbenejší náhrdelník, ktorý bol pre mňa robený na mieru.

Keďže, v ten večer bola hlásená búrka a more sa tak už aj chovalo ani som nedúfala, že ho ešte niekedy uvidím.

Akoby si more vypýtalo cenu za to, že som tam mohla plávať úplne sama.

O pár hodín neskôr sme sa tam vrátili, aby sme náhrdelník so šnorchlom pohľadali, ale neúspešne, miesto toho som na dne (asi 3m) našla 3 drobné abalone mušličky. A aj keď

Morská panna v mori pri východe slnka - mermaiding

pevne verím, že z mora si nemáme brať to, čo nám nepatrí. Tieto 3 som si vzala. Cítila som, že mi ich more dáva naspäť, za náhrdelník, ktorý mi vzalo. Tak som sa s ním, teda nadobro rozlúčila a prijala som tieto 3 krásky, ako dar.


Asi to znie zvláštne, ale v hlave morskej víly do dáva zmysel...Staré mesto a marína


Keďže má ostrov Rab naozaj bohatú históriu aj staré mesto je plné historických budov, chrámov a uličiek. Jeden by sa tu mohol aj stratiť. Našťastie mesto nieje až také obrovské.


Marína je krásne miesto na fotky. Je tu zakotvených veľa lodí, ktoré ponúkajú výletné plavby. Pár reštaurácii na vode a taxi-lode, ktoré vás odvezú kam budete potrebovať.


Na Rabe ako v množstve iných prímorských miest, viete veľmi ľahko nájsť obchody a stánky, ktoré predávajú mušľe a iné morské tvory. Všetky sú krásne a až neskutočne veľké. A aj keď by boli úžasná dekorácia a perfekne by sa mi hodili do môjho domu v morskom štýle, nekúpila som si ani jednu. Kedysi to bolo úplne v normálne doniesť aspoň jednu takúto mušľu domov. Aj ja mám doma zopár mušieľ z dôb, keď sa ešte nevedelo, ako tento biznis ničí podvodný svet.

Takže, ak budete mať nutkanie kúpiť si nejakú mušľu, spomeňte si, že tieto mušle sú lovené za ŽIVA a potom sú zabíjané, aby sa potom ich domov mohol predať turistom.


Google

Reštaurácia Santa Maria je ukrytá v najužších uličkách mesta. Reštaurácia bola vybudovaná v kaštieli zo skorého 19teho storočia. Takže prostredie je nádherné.


Jedlo bolo skvelé a cenovo prístupné. Môj ocino dokonca vyskúšal aj guláš zo sépie, a veľmi si pochvaľoval.


A na stôl sme nečakali, aj keď sme asi mali len šťastie.

Boli sme tu na moje narodeniny, čo bolo v týždni a počasie nebolo veľmi pekné...Sedeli sme hneď vedľa tejto krásnej vitríny, ktorá bola od stropu po zem plná najzaujímavejších mušieľ a pokladov. Vedšina z nich vyzerala veľmi stará, kto vie koľko mali rokov! Tie hviezdice mali aj meter na dĺžku.


Posledné miesto, ktoré vám dnes predstavím je z môjho pohľadu také dokonalé tajomstvo. Mám pocit, že o ňom veľa ľudí nevie. A malo by.

Aby sme sa dostali na toto miesto, museli sme skočiť na trajekt a previezť sa naspäť na pevninu. Od tial je to len 10 minút autom.


Mesto Jablanac


V tomto malilinkom mestečku sme parkovali. Kedysi trajekt chodil sem, dnes už má samostatný prístav mimo mesta.

Toto drobné malebné mestečko je veľmi nedocenené. A aj keď má veľmi málo obyvateľov, jeho historické budovy a celková atmosféra stoja za to.


Z tohto mesta sa treba vydať popri pláži na kamenný chodník vedúci priamo k nášmu cieľu.

Tento chodník je neoplotený a často krát vedie nad strmé zrázy do mora takže, ľudia s kinetózou a strachom z výšok si to naozaj neužijú. A ak strach nemáte, môžete sa celú cestu kochať nádhernými výhľadmi.

Odporúčam pevnú obuv. My sme mali šľapky a nebolo nám všetko jedno.


Uvala Zavratnica a plávanie s potopenou loďouPo asi 20 minútach chôdze sa ocitnete v jednej z najkrajších zátok na jadrane. Čo sa týka ľudí, doobeda sa cez zátoku striedajú turistické a súkromné lode. Najlepší čas na trochu súkromia je podvečer (vstup je možný do 19tej). Do Velebit parku sa platí vstupné 30HRK na osobu.Vstup do vody, je to trošku náročnejší, popri celej zátoke je asi meter nad vodou chodník a vstup do vody je tak povediac skokom do, po členky hlbokej, vody a potom sa treba medzi kameňmi a ježkami dostať do hlbšej...takže obuv do vody je nevyhnutná.

Ak máte tažký výstroj alebo nemáte vo vode nohy (ako ja), môžete využiť vstup do vody z úplne najvzdialenejšieho bodu zátoky, je tam malá pláž s kameňmi. Z tejto pláže je to k potopenej lodi asi 200metrov, takže toto odporúčam len pre dobrých plavcov!

Morská panna pod vodou mermaiding

Pod kamenným dnom je veľa sladkovodných prameňov, takže voda vie byť naozaj chladná. My sme vydržali hodinu, hlavne, preto, že sme sa stále hýbali.
Jedná sa o nemeckú dvojtrupovú loď LF 126, ktorú potopili Britské lietadlá počas WW2 (konkrétne 24.8.1944 - v tento deň len o 77 rokov neskôr sme tam boli aj my).

Plavidlo je dnes už len kostra, ale stále sa tu dajú nájsť pozostatky zbraní a kajút.

Niektoré časti lode sú len 2 metre pod vodou.


Profesionálna morská panna Perla Mareena pod vodou pri potopenej lodi

Cez niektoré časti sa dá aj preplávať (ako môžete vidieť hore, naľavo odo mňa), ja som si však netrúfla, keďže moja plutva je dosť veľká a asi by som sa tam zasekla. Neodporúčam to neskúseným plavcom.


Morská Panna PErla Mareena pri potopenej lod mermaiding

Toto miesto bolo pre mňa úplne najkrajší zážitok.

Keď sme dorazili bolo som trošku sklamaná zo vstupu do vody, ale strach rýchlo pominul a ja som sa mohla s radosťou hodiť do vody a naplno si to užiť. Trošku som sa bála, že pokazím ľudom, ktorí sa sem prišli pozrieť zážitok, ale naopak. Veľa ľudí si ma fotilo a šnorchlovalo sa so mnou. Dostala som aj milé slová, že som priniesla radosť a, že je krásne vidieť ma plávať.
Tak toto bolo to najlepšie z môjho výletu do Chorvátska. Bohužiaľ, mohla som tu stráviť len týždeň ale, keby bolo po mojom nebola by som tu kratšie ako mesiac. Tento rok je stále náročné cestovať... Nevadí, budúci rok sa blíži, snáď to bude lepšie.440 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page